вторник, 15 мая 2018 г.

Як доглядати за кактусом

Домашній кактус невибагливий і витривалий, але якщо ви хочете бачити ваші «колючки» в кращій формі, створіть умови догляду за кактусами, близькі до природних. Оскільки йдеться про одні з найбільш світлолюбних рослин, потрібно знати, що кактуси в домашніх умовах часто відчувають нестачу освітлення, тому найкраще місце для них – південне підвіконня. Улітку вони добре почуваються на свіжому повітрі – на освітленому балконі, терасі й просто в саду, взимку ж їм світло не так і потрібне, тому кактуси, що увійшли в період спокою, можна переставити в затінок. Якщо ж вони проводять зиму в тому самому приміщенні, що й літо, забезпечте їм гарне освітлення. Брак світла може привести до того, що рослини будуть болісно витягуватися, а верхівка кактуса набуде блідо-зеленого кольору. Оскільки кактуси належать до витривалих рослин, вони практично не реагують на різкі перепади температур і нормально зносять прохолоду, хоча і є теплолюбними рослинами. Навесні й улітку кімнатний кактус добре почувається в звичайних для квартир і садів температурних умовах, а взимку оптимальна температура для нього – від 6 до 14 ºC за умови, що в приміщенні при регулярному провітрюванні не буде протягів і опалювальних приладів, що висушують повітря.

Як вирощувати кактуси в домашніх умовах
Полив кактусів. Частота поливу та кількість води, що витрачається на рослину, залежать від її виду, пори року, температури в приміщенні й освітленості. Поливають кактус помірно, у міру висихання ґрунту. У холодну і дощову погоду кактуси краще не поливати, навіть якщо надворі літо. Узимку зволоження ґрунту в горщиках із кактусами помітно скорочують, а в деяких випадках припиняють зовсім. Як тільки у кактусів навесні буде виявлено ознаки зростання (позеленіє верхівка і з'являться молоді колючки), починайте щодня рясно обприскувати рослини відстояною водою кімнатної температури, а коли почнеться активне зростання, їх 2-3 рази зволожують нижнім поливом, помістивши горщики з кактусами на чверть години в мисочки з водою температури 28 ºC. Виняток становлять шерстисті або густо опушені види – їм такі ванни протипоказані. Навесні й восени полив здійснюють уранці, а в літню пору ввечері. Вода для поливань і обприскувань має бути м'якою – кип'яченою і відстояною. Один раз на місяць у воду потрібно додавати лимонну або щавлеву кислоту – на літр води півграма або одну десяту грама відповідно. Можна добу настоювати воду для поливу на торфі – 200 г торфу на 3 л води. Кактуси з густими й потужними колючками добре вранці й увечері обприскувати гарячою водою з пульверизатора.
Удобрение кактуса. Підживлювати кактуси слід із великою обережністю, а при щорічних пересадках рослин можна й зовсім їх не підживлювати. Вносять добрива у вигляді розчинів не частіше разу на тиждень у період активного росту в уже зволожений ґрунт, щоб уникнути опіку коренів. Найпоширенішим добривом для кактусів є суміш Кадатського, що складається з калійної селітри, однозаміщеного фосфорнокислого калію, двадцятивідсоткового суперфосфату, сірчанокислого калію, сірчанокислого магнію й хлористого калію. Для приготування живильного розчину один грам суміші Кадатського розчиняють в одному літрі води. Горщики для кактусів. Горщики для кактусів можуть бути керамічними або пластмасовими. Розмір горщика визначається габаритами рослини, причому висота посуду має перевищувати довжину кореневої системи кактуса на 15-20 %, а ширину горщика – в півтора рази. Іншими словами, посуд для кактуса має бути вузьким і досить глибоким – у ньому кактус почуватиметься стійкіше, та й поливати рослину доведеться рідше, ніж при вирощуванні в плоскому горщику. Окрім того, для кактусів середнього і маленького розміру кращі пластикові горщики, тому що пориста кераміка сприяє високій випаровуваності води, залужуванню й засоленню субстрату.

Вирощування кактусів у кімнатних умовах


Ґрунт для кактусів. Субстрат кактусам потрібен пухкий, пористий, водо- і повітропроникний, слабкокислої реакції – pH 6,0. Можна придбати готовий ґрунт для кактусів у квітковій крамниці, а можна скласти його самостійно з рівних частин листової землі, великого й добре промитого річкового піску та дернової землі з додаванням невеликої кількості цегляної крихти або деревного вугілля. Для старих і стовпоподібних кактусів, а так само для рослин із ріпоподібним коренем у ґрунт додають нежирну глину. Епіфітні кактуси потребують добавок перегнійної землі або торфу – до 1/3 обсягу. У ґрунт для кактусів із білими колючками бажано внести трохи вапна у вигляді шматків гіпсу або старої штукатурки. Якщо ви складете ґрунт неправильно, у рослини цілком може статися загнивання коренів. Як пересадити кактус. Пересадка кактуса здійснюється навесні, на самому початку активного росту. Покладіть на дно горщика з отворами дренажний шар із дрібного керамзиту, цегляної крихти, ріні або старих черепків, заповніть горщик на третину висоти стерильним субстратом, опустіть коріння рослини в горщик і рівномірно зусібіч заповніть посудину вологим ґрунтом. Для цього краще користуватися чайною ложкою або невеликим гумовим шпателем. Не потрібно занадто ущільнювати субстрат, а ділянку з кореневою шийкою слід присипати рінню. Не поливайте кактус після пересадки упродовж тижня, поки не заживуть травми, нанесені кореневій системі.